Na czym polega proces cynkowania?

Cynkowanie to proces, w wyniku którego powierzchnia metalu zostaje pokryta cienką warstwą cynku. Dzięki temu staje się ona odporna na działanie czynników atmosferycznych, korozję i zużycie. Proces ten jest wykorzystywany jako skuteczne narzędzie do przedłużenia żywotności produktów. Wyjaśniamy, na czym polega cynkowanie oraz gdzie jest stosowane.

Jakie są rodzaje cynkowania?

Cynkowanie metali może być realizowane różnymi metodami, jednak najbardziej popularne są trzy z nich: cynkowanie ogniowe, elektrolityczne i natryskowe. Cynkowanie ogniowe polega na zanurzeniu metalu w roztworze stopionego cynku o temperaturze około 450°C. Po osiągnięciu odpowiedniej temperatury cynku, metal zamocowany na specjalnej konstrukcji zostaje zanurzony w kąpieli cynkowej. Na koniec, przedmiot jest chłodzony i przygotowywany do dalszej obróbki.

Cynkowanie elektrolityczne to proces, podczas którego metal jest pokrywany warstwą cynku w wyniku elektrochemicznych reakcji zachodzących w roztworze. Elementy są zanurzane w specjalnej kąpieli, gdzie przy użyciu prądu o niskim napięciu następuje przemieszczenie cząsteczek cynku na powierzchnię metalu. Cynkowanie natryskowe, polega na naniesieniu cienkiej warstwy cynku na powierzchnię metalu za pomocą specjalnego urządzenia natryskowego.

Gdzie wykorzystuje się cynkowanie metali?

Wyroby cynkowane są wykorzystywane między innymi w budownictwie, motoryzacji, przemyśle maszynowym czy energetyce. Cynkowane elementy konstrukcyjne, takie jak belki, słupy czy kratownice, zapewniają trwałość i odporność na korozję budynków i konstrukcji. W motoryzacji cynkowane są m.in. nadwozia samochodów, które dzięki temu są odporne na wpływ czynników atmosferycznych. W energetyce wykorzystuje się cynkowane elementy do budowy linii energetycznych czy masztów.