Na czym polega cynkowanie ogniowe?

Stal to obecnie powszechnie używany materiał, zarówno w procesie produkcyjnym, budownictwie, jak i szeroko rozumianym przemyśle. Jednak mimo swoich niezaprzeczalnych zalet, ma ona także pewne wady, które należy wyeliminować przed zastosowaniem stalowych elementów. Robi się to chociażby poprzez zabezpieczenie stali przed rdzewieniem, na którą sama w sobie jest podatna. Dziś chcemy przedstawić kilka informacji na temat tego, czym jest i kiedy stosuje się tak zwane cynkowanie ogniowe!

Dlaczego warto skorzystać z cynkowania ogniowego?

Zacznijmy może od tego, dlaczego w ogóle warto zainteresować się cynkowaniem ogniowym. Jak już wspomnieliśmy, stal – bo to ona jest poddawana takiej obróbce – wydaje się materiałem bardzo mocnym i wytrzymałym. Jednak okazuje się, że cynkowanie ogniowe jeszcze bardziej podnosi parametry stali. Proces ten powoduje dodatkowe podniesienie ochrony części budowlanych wykonywanych z tego materiału, szczególnie jeśli chodzi o wytrzymałość związaną z odpornością na tarcie i uderzenia. Dodatkowo ocynkowana ogniowo stal nie wymaga specjalnej konserwacji, ponieważ zabezpieczona jest w sposób idealnie docierający do każdego miejsca danego elementu. Przy tym wszystkim ten rodzaj zabezpieczenia jest relatywnie tani i co ważne, przyjazny dla środowiska. Jednak na czym tak naprawdę polega cynkowanie ogniowe?

Cynkowanie ogniowe – czym w ogóle jest?

Mówiąc bardzo ogólnie, proces cynkowania ogniowego polega na mechanicznym nałożeniu na stal odpowiednio wytrzymałej powłoki cynku. Taka reakcja zachodząca między cynkiem i stalą możliwa jest dzięki ciekłemu cynkowi i odbywa się w temperaturze od 445 do 460°C.

Stal podczas cynkowania ogniowego „zanurzana” jest na maksymalnie kilkanaście minut, a następnie następuje stygnięcie powłoki, która po jakimś czasie uzyskuje formę ostateczną.

Cały ten proces powoduje, że powstaje nieprzepuszczalna powłoka, której celem jest szczelne osłonięcie stali. Taka warstwa cynku ściśle przylegająca do produktu stalowego powoduje, że w razie pęknięcia potencjalna korozja dotknie wyłącznie powłokę, a nie samą stal, czyli główną konstrukcję.

Wszystkie te informacje pokazują, że jeśli stosujemy stal w swoim przedsiębiorstwie, to warto zainteresować się cynkowaniem ogniowym i uzyskać bardzo skuteczne zabezpieczenie oraz wzmocnienie tego jakże popularnego materiału!