Jakie są rodzaje profili stalowych?

Profile stalowe są to bardzo często wykorzystywane w budownictwie lub przemyśle elementy, które stają się bazą do stworzenia rozmaitych konstrukcji. Na rynku dostępne są nowoczesne i estetyczne profile o różnej grubości, długości i kształtach, przez co mają rozmaite przeznaczenie, są bardzo trwałe, odporne na obciążenia i uszkodzenia, ale jednocześnie lekkie.

Profile stalowe – co warto wiedzieć?

Do produkcji stalowych profili wykorzystuje się najczęściej ocynkowane elementy, które odporne są na uszkodzenia mechaniczne, ale i na korozję, i mają parametry techniczne sprawdzające się przy izolacji termicznej. Ich uniwersalność sprawia, że wykorzystuje się je w budownictwie do stworzenia stelaży na przykład pod płyty kartonowo gipsowe do stawiania ścianek działowych, sufitów podwieszanych, pionów instalacyjnych czy jako element konstrukcji dachu. Są ważnymi częściami maszyn i urządzeń przemysłowych czy rolniczych.

Profile, inaczej kształtowniki, najczęściej powstają ze stali walcowanej lub giętej na zimno. Ponieważ w przekroju poprzecznym przypominają zazwyczaj jedną z liter alfabetu, stąd pojawiły się ich nazwy.

Rodzaje profili

Profile stalowe różnią się od siebie kształtem, ale przez to również wymiarami i grubością. Do najczęściej stosowanych należą: ceowniki, teowniki, dwuteowniki, zetowniki i kątowniki. Wykonane na zimno z blach gorącowalcowanych ze szwem mogą mieć przekrój okrągły, kwadratowy czy prostokątny. Powstają też z blach zimnowalcowanych ze szwem i bez szwu. Firmy zajmujące się ich produkcją oferują dostosowanie kształtu do potrzeb i oczekiwań klientów. Wykorzystuje się je między innymi do:

  • budowania stelaży konstrukcji,
  • budowania maszyn,
  • bram i ogrodzeń,
  • podparcia zadaszeń,
  • ram nośnych przyczep samochodowych,
  • wzmocnienia konstrukcji okien i drzwi.

Nowoczesne profile umożliwiają prowadzenie prac montażowych związanych z klimatyzacją, instalacją elektryczną i wodnokanalizacyjnymi. Można z ich pomocą zaprojektować i wykonać też balustrady czy kojce dla psów.