Gdzie wykorzystywany jest żwir? 3 główne zastosowania

Żwir to naturalne kruszywo składające się z małych fragmentów skał i minerałów, które pozyskiwane jest w kopalniach żwirowych. Charakteryzuje się stosunkowo niską ceną, dobrą przepuszczalnością oraz znacznym zróżnicowaniem frakcyjnym. W tym artykule poznamy trzy główne zastosowania żwiru i korzyści, jakie zapewniają.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie żwiru?

Żwir jest niezbędnym składnikiem wykorzystywanym w wielu projektach budowlanych. Ze względu na swoją wszechstronność i trwałość może być stosowany m.in. przy budowie dróg, ścieżek rowerowych lub w projektach krajobrazowych. Dodatkowo, pomaga zmniejszyć ryzyko erozji poprzez zapewnienie buforu pomiędzy glebą a nawierzchnią.

Jest także materiałem o doskonałych właściwościach filtracyjnych i drenażowych, przez co wykorzystywany jest do budowy opasek melioracyjnych znajdujących się wokół budynków. W ofercie naszej żwirowni dostępne są różne frakcje tego surowca, które różnią się wielkością, a tym samym potencjalnym miejscem zastosowania.

Jaką rolę pełni żwir w budownictwie?

Ze względu na swój estetyczny wygląd, żwir jest także wykorzystywany w architekturze krajobrazu, gdzie może być stosowany jako element dekoracyjny w ogrodzie. Sprawdzi się także do tworzenia kolorowych i fantazyjnych ścieżek w parkach lub przed domem. Dodatkowo można go wykorzystać do budowy podjazdów lub parkingów.

Żwir jest ponadto bardzo ważnym składnikiem betonu, który następnie jest wykorzystywany do produkcji między innymi kostki brukowej lub prefabrykatów. Zapewnia dodatkową wytrzymałość i trwałość tych produktów, czyniąc je bardziej odpornymi na zużycie. Może być również stosowany w mieszankach zapraw do układania cegieł lub kamieni, zapewniając dodatkową trwałość konstrukcji oraz fundamentów.